Co je to permakultura?
Pro ty, kteří tento pojem ještě nezaznamenali, je permakultura konceptem hospodaření, který se snaží o trvalou udržitelnost a regeneraci přírodních zdrojů. Ve svém přístupu dbá na to, aby člověk s přírodou spolupracoval, nikoli však, aby se ji snažil násilím podmanit. Do permakulturní zahrady tak nepatří žádné chemické postřiky, ani umělá hnojiva, ale soustředí se na podporu růstu odrůd, které chceme pěstovat přirozenými způsoby. V permakultuře se staví na tom, že všechno souvisí se vším, a tedy jakákoli drobnost může na naší zahradě způsobit změny a je dobré vše udržovat v rovnováze. Permakultura si zakládána tom, aby každý prvek v zahradě měl více než jednu funkci. Zčásti navádí k návratu k některým zemědělským tradicím našich předků, ale ve velké míře je zde také podporována jakákoli novátorská invence a experimentování.Neexistují zde zcela konkrétní návody, vždy záleží na místě a samozřejmě také na preferencích zahradníka. Od permakulturisty se očekává, že bude svůj pozemek aktivně pozorovat a nechá se od něj vést.
Jaké jsou ale možnosti a co byste v permakulturní zahradě mohli nalézt?
Jedním z nejznámějších prvků permakulturní zahrady je bylinková spirála. Jedná se o vyvýšený svažující se záhon zatočený do spirály, který poskytuje různá mikroklimata a dovoluje tak pěstovat na jednom místě byliny, které mají i zcela odlišné potřeby.
Dalším hojně využívaným prvkem je kompostér, kde soustřeďujeme veškerý organický odpad z domácnosti i zahrady samotné. Kompost je pak využitelný pro hnojení záhonků.
V permakultuře mají také velký význam víceleté rostliny, které není třeba osazovat každý rok. Je to například topinambura, cibule šalotka, rebarbora či křen. Pokud mají správné podmínky, není je třeba ani okopávat a plet.
Hojně se nyní také mluví o vyvýšených záhonech, do kterých si můžete namíchat půdu na míru právě těm rostlinám, které zde chcete pěstovat, jsou zespodu chráněny proti hlodavcům a navíc mají tu výhodu, že se k nim nemusíte ohýbat.
Do permakulturní zahrady také patří zvířata, je tedy vhodné do ní napříkladhadník, hmyzí domečky či ptačí budky.
To je nastínění několika prvků, které můžete nalézt v permazahradě. Může se zdát, že pustit se do vytváření takovézahrady bude stát hromadu úsilí a energie, ale vězte, že vyžaduje nejvíce práce a času zhruba první dva roky, pak už jen sklízíte, co jste zaseli – doslova, i obrazně.
Ať už se tedy pustíte do tvorby permakulturní zahrady z jakéhokoli důvodu, mějte na paměti, že je třeba ji tvořit hlavně s chutí a srdcem.