Kdo by si neužíval chvíle pohody a odpočinku na zahradě, dobrou kávičku, nebo ugrilované maso. Posezení s přáteli u bazénu, nebo večerní relax se sklenkou dobrého vína a knihou. Letní, jarní nebo i podzimní trávení času na zahradě je k nezaplacení, vnímání prvního hřejivého sluníčka, nebo nasávání tepla v parném létě, podzimní chladné večery. Není to však jen o odpočinku, abychom se mohli bezstarostně bavit a relaxovat, je důležité se o svůj nábytek řádně starat.
Jakou péči potřebuje nábytek?
Péče o nábytek se liší podle materiálů a také podle toho, zda jej máme pod zastřešenou pergolou, nebo venku.
Nábytek, který je pod střechou, nevyžaduje během sezóny větší údržbu, než je jeho běžné čištění. U plastového a kovového nábytku jde zejména o omytí vodou a saponátem. Dřevěný nábytek pak stačí utřít vlhkým hadříkem. Po sezóně je pak vhodné nábytek umístit do prostor chráněných před povětrnostními vlivy, jako je mráz, sníh, déšť, nebo jej překrýt. Dřevěný nábytek je ještě před uskladněním vhodné natřít olejem. Tyto jsou dostupné ve všech hobby marketech, a jsou určeny pro různé typy dřeva.
Nábytek, který je během léta umístěn ve volném prostranství a schytá kdejakou přeháňku i trvalejší déšť, trpí více. I když se jedná o věci odolné, jsou povětrnostní vlivy, časem znát.
U dřevěného nábytku umístěného venku bez zastřešení je dobré jej napustit olejem zhruba dvakrát za sezonu, tedy nejvhodněji na jaře a pak znovu před uskladněním na podzim. Železný nábytek, byť má protikorozní úpravu, může občas také začít rezivět, pak i ten vyžaduje sem tam obrousit, a vady ošetřit. Plast vlivem, zejména slunečních paprsků, časem slábne a má mít tendenci praskat. Je proto vhodné i jej omývat saponátem, určeným právě na plastové výrobky, který pomáhá zachovat jeho pružnost. Na zimu je rovněž vhodné nábytek uschovat, případně přikrýt, abyste si, i v následujícím roce mohli bezstarostně užívat radosti pobytu v přírodě.