Mezi klasiku letních zahrad řadíme hortenzii modrou a růžovou. Ne každému pěstiteli této krásky se ale podaří, aby byla ozdobou zrovna jeho zahrady. Velkokvětá hortenzie vydrží při té správné péči kvést celé léto a nezůstane pozadu ani ve stinných koutech zahrady. Velká část dnešních odrůd hortenzie se pěstovala už v dobách našich babiček, vydrží mráz i sníh, takže je lze pěstovat jen tak ve volné půdě na zahradě. Dobře se jim bude dařit v polostínu chráněném před větrem.
Půdu mají raději kyselejší a mírně vlhkou, takže na sever nebo západ s výsadbou neprohloupíme. Když jim ještě přidáme rašelinu a zálivku v podobě dešťové vody, bude pak výsledek na zdravé rostlině znát. Pozor ale na přihnojování, dusíkatá hnojiva jim nesvědčí, protože zprudka vyhnané nové letorosty by zimu nevydržely. Mulčování hortenzií rozdrcenou borkou nebo štěpky udrží půdu bez plevelů a dodají potřebné živiny kořenům. Roli hraje mulč i v zimě, ochrání totiž rostliny před mrazem. Nadzemní část rostlin ale přesto přikrýváme chvojím.
Proč ale některé hortenzie málo kvetou? Na vině je hned několik aspektů. Zimní počasí a mráz jim mohly hodně ublížit a letorosty pomrzly. Také není dobré nadměrné hnojení, to totiž působí negativně a letorosty špatně dozrávají. Co se týče vláhy, je třeba od června do srpna zavlažovat, nikoliv přelít, protože pak rostliny nenasadí na květ. Špatné stříhání na jaře nebo na podzim vede k tomu, že nepokvetou, protože nové květy se zakládají již koncem minulého léta. Lepší je zjara odstranit suché nebo překrývající se větve, ty slabé a odkvetlé taktéž. Aby měly hortenzie silné a bohaté květy, je třeba keř ořezat nad třetím nebo čtvrtým očkem.
Změnu barvy asi úplně ovlivnit nelze. Hortenzie kvetoucí modře může další rok vyhnat růžové květy. Omezit to ale můžeme tím, že dodáme půdě dostatek hliníku, tedy pro modré květy přidáme kamenec hlinitoamonný. K dostání je i speciální hnojivo pro modré hortenzie. Všechny tyto přísady do půdy vážou modré barvivo do keře hortenzie. Jen je třeba mít na paměti, že z bílé hortenzie přidáním hliníku do půdy jinou barvu neuděláme. Dosáhnout velkých květů pomůže také sestříhání všech výhonů na výšku minimálně dvacet centimetrů od země, a to počátkem jara.