Ne každému vyhovuje pohled z výšky a ne každý ho považuje za skvělý zážitek. Pokud patříte to skupiny akrofobiků, a věřte, že vás není málo (strach z výšek postihuje zhruba pětinu populace, více jím trpí ženy), rozhodně se za to nemusíte stydět, tento svůj komplex už nemusíte řešit za pomoci psychoterapeuta. Druhem tohoto strachu se zabývali odborníci na Oxfordské univerzitě a došli k velice zajímavému řešení.
Terapie probíhá ve virtuálním světě. Výzkumu se účastnilo kolem stovky lidí, kteří tímto strachem trpěli po dobu několika desítek let. Jedna část dobrovolníků odpověděla na dané otázky a druhá část souhlasila se zkušební virtuální terapií. Jistě vás bude zajímat, jaký byl celkový průběh a postup. Během čtrnácti dnů ruku v ruce s průvodcem, samozřejmě virtuálním, prošli dům s deseti poschodími a během toho museli plnit úkoly, které nebyly zrovna jednoduché. Šlo např. o to přejít lávku, vyrovnat se s plošinou ve vysoké výšce, vylézt na strom pro zatoulané kotě, přehodit míč apod. Nejtěžším úkolem byla jízda, ale nebylo to na koni, jak byste asi očekávali, ale na velrybě, která se pohybovala ne ve vodě, ale ve vzduchu.
Ač se všechny tyto úkoly mohou zdát velice obtížné, a to hlavně pro ty, kdo mají panickou hrůzu z výšek, neuspěly pouze tři osoby, z toho jeden to vzdal hned a pro další dva to bylo příliš psychicky náročné.
Virtuální psychologická pomoc v podobě psychologa by měla být levnější možností než docházení k vystudovanému specialistovi ve skutečném světě. Pokus provedený v Oxfordu se zcela obešel bez fyzické přítomnosti psychoterapeuta. Těm, kdo tuto zkoušku podstoupili, dělala doprovod virtuální průvodkyně, která dostala jméno Nic. Její pomoc by tak v následujících letech měla stát výrazně méně peněz než terapie u specialisty.
Absolventi poté byli dotazováni, jaký je jejich aktuální strach a skoro ¾ z nich uvedlo, že je daleko menší než před absolvováním virtuální terapie.