Vesmír je něco, co fascinuje lidstvo odnepaměti. Záhady, které jsou spojené s vesmírem, jsou přitažlivé pro každého.
o Lidé chtějí vědět, jestli někde na jiné planetě existuje život, jestli někde vesmír končí a co je za ním…
Otázek, na které jsme stále ještě nedostali odpověď, je velká spousta. Jedním z objektů zkoumání je MĚSÍC. Pro nás laiky je určitě fascinující i tím, že ho prostě každodenně vidíme. Prvním člověkem, který se vypravil do vesmíru, byl roku 1961 Jurij Gagarin. Jeho let odstartoval mnoho dalších. O osm let později svět s napětím očekával, jak proběhne let kosmické lodi APOLLO 11, ve které putoval k Měsíci Američan Neil Armstrong.
– Jeho slavnou větu o malém kroku a velkém skoku určitě zná dodnes každý.
– Posledním člověkem, který viděl Měsíc zblízka, byl rovněž Američan, Eugene Cernan. Bylo to roku 1972.
Půl roku ve vesmíru
Lidstvo má odjakživa jednu specifickou vlastnost. Je to druh, který je velice rozpínavý. Ať už se jedná jen o lokální obsazování území a s tím spojené vyhánění (v tom lepším případě) přítomných obyvatel, nebo o obsazování neobydlených míst.
§ V souvislosti s obsazováním dalších území se hovoří právě o vesmíru a jeho možnostech.
Bude tedy jednou lidstvo kolonizátorem některého vesmírného tělesa? Vědci předpokládají, že by tuto možnost mohl poskytnout právě Měsíc spolu s Marsem. Pokud bychom si položili otázku, jestli existuje ve vesmíru život právě v tuto chvíli, museli bychom si odpovědět kladně. Od roku 2000 je na oběžné dráze Mezinárodní stanice ISS, na které bydlí trvale šest členů posádky. A jelikož není možné, aby tu bydleli opravdu natrvalo, každého půl roku se členové posádky prostřídají. Stanice je umístěna na oběžné dráze Země ve výšce přibližně čtyř set kilometrů.
o Na ten skutečný život ve vesmíru si asi budeme muset ještě chvilku počkat.