Pro děti akvárium nebo spíš pro vás?
Že stačí zajít do jakéhokoli obchodního centra, vybrat akvarijní set, nalít vodu a je to, tak to v žádném případě. Nezapomeňte, že si vlastně domů pořizujete malý přírodní biotop. Aby fungoval v umělém prostředí, je rozhodně potřeba mnoho dalšího.
Proč ne akvarijní set
Aby nebyla cena příliš vysoká pro rybičkáře začátečníka, vybavují firmy tyto sety málo kvalitními doplňky. Sice na základní chod postačí, ale za krátký čas Vám dojde, že je třeba dokoupit mnohem lepší a výkonnější. Ty původní stejně nakonec skončí v krabici.
„Tělo akvária“
Nejdříve pořiďte samotné „sklo“. Dají se koupit už hotové různých rozměrů. Nebo si ho nechte přímo u sklenáře slepit na míru. Je dobré si dopředu naplánovat, kam akvárium umístíte, myslete jak na zátěž tak i na estetiku. Získáte tím nejen potěšení pro děti ale i nový klidně i designový solitér pro Váš interiér. Nezapomeňte, že akvárium se má stát okrasou.
Doplňky
Při výběru techniky si dejte záležet. Nabídka je pestrá v různých cenových relacích. Nejlépe pořídíte ve specializovaných on-line obchodech, kde Vám ochotně poradí.
Nejdůležitější technikou v akváriu je dobrý filtr. Ty slušné pořídíte už od tisícikoruny, záleží na objemu vody. Podle něj se počítá také výkon světel, který je potřeba. Tam už jsou ceny o trochu vyšší. Nakonec pak kupte topítko, to bude z techniky nejnižší položkou a to okolo čtyři sta korun.
„Nákup biotopu“
Budete potřebovat kvalitní „dno“, dá se pořídit od specializovaných japonských substrátů až po obyčejné písky. Dejte si záležet, půjde o základ, který Vám vydrží dlouho a v zavedeném akváriu se mění obtížně. Pak ta „nejmilejší“ část – můžete začít vybírat rostlinky, dekorace, kameny, kořeny, atd. Pamatujte, že rybičky budou nejlépe prospívat v co nejpřirozenějším prostředí a že méně je rozhodně i tady více. I když fantazii se meze nekladou, komu se líbí třeba pirátská loď nebo potapeč, klidně šup s ním do akvária.
Obyvatelstvo
Konečnou pozornost a o to pečlivější věnujte nákupu rybiček. Informujte se, co vše se dá ve sladkovodním akváriu chovat, jak náročný chov je a kolik jedinců můžete ve vašem objemu vody mít. Pořídit si můžete nejen klasiku, ale co třeba malé žabičky nebo krevetky nebo vše dohromady? Záleží jen na Vás. Samozřejmě čím exotičtější živočichy chcete chovat, tím náročnější bude péče. Dejte si pozor, kde vodní zvířátka kupujete. V supermarketech a zoo prodejnách mívají často rybičky nemocné nebo starší a předražené. Nejlépe pořídíte přímo od chovatelů na specializovaných burzách, které se většinou konají jednou za týden nejčastěji o víkendu.
Takže ještě povolíte ratolesti „akvárko“? Nezapomeňte, že velká část péče klasicky nakonec stejně zbude na vás. A to jsme se tématu dotkli jen zběžně.