Mořská sůlnám hodně pomáhá v kuchyni k solení pokrmů. Další možností je také využít ji jako sůl do bazénu, k dezinfekci vody. Technologie bazénu k tomu využívá princip elektrolýzy.
Zvláštní postavení mezi mořskými solemi má určitě sůl, kterou nám poskytuje Mrtvé moře. Toto moře je vlastně bezodtokým jezerem, které se nachází hluboko v údolí řeky Jordán, na hranici Izraele a Jordánska. Sůl se zde hromadila tisíce let. A je jí tam opravdu mnoho. Jeho voda má vysokou salinitu, asi 34 procent. Díky tomu zde moc živočichů nežije. Odtud ten název „Mrtvé“. Ovšem sůl z něj léčí! Svou krásu pomocí soli z bahna hýčkala prý už i slavná královna Kleopatra. Dnes využívají blahodárné účinky této soli tisíce lidí z celého světa, kteří tuto lokalitu navštíví. A pak samozřejmě další a další milióny kupují produkty z ní vyrobené! Klima u něj velice prospívá alergikům a astmatikům, kterým účinně ulevuje od obtíží s jejich nemocemi spojenými. Koupele a bahno pomáhají od problémů s klouby a kožními onemocněními.
Proč je léčivá?
Sůl Mrtvého moře má jedinečné složení. Nejvíce má solí hořčíku a draslíku. Ty tvoří dohromady cca polovinu obsahu. Pak v ní nalezneme soli vápníku a brómu, ale i jiných prvků. Díky těmto „ingrediencím“ je velice vhodná k obnově buněk. Zajišťuje jejich regeneraci a léčbu. Uvolňuje a zbavuje bolesti kloubů, zad a svalů . Čistí, prokrvuje a vyživuje kůži. Pomáhá i při onemocněních metabolismu. Proto se přidává do velkého množství produktů, ve kterých léčí a zkrášluje naše těla. Známé jsou například zní připravované tzv. jordánské koupele.
Solné lázně doma?
I když si nemůžeme dopřát koupele přímo „naživo“ v Mrtvém moři, můžeme si je připravit doma. Stačí koupit si jeho sůl a rozpustit si ji ve vaně s teplou vodou. Na sto litrů vody se dívá asi čtvrt až půl kila soli. Kromě koupele lze inhalovat páry soli. To pomáhá při rýmě a zánětech horních dýchacích cest. Do hrnce s vroucí vodou zamícháme čtyři polévkové lžíce soli, opatrně (!) se k němu usadíme s hlavou zakrytou ručníkem. Nadechujeme nosem a vydechujeme ústy. Další možností „solné léčby“ je příprava silného roztoku. Použijeme se k tomu čtvrt litru vody a dvě polévkové lžíce soli. Používá se na ekzémy, lupenku a akné. Postižená místa roztokem potřeme a necháme asi hodinu působit. Tato doba stačí, je to roztok silný!