Omeleta by měla být jemná, kyprá a lehce vláčná, k tomu je vždy potřeba vejce pořádně ušlehat a zároveň ji péct na mírném ohni.
Ruská omeleta
Připravíme jí z vajec rozšlehaných se sladkou paprikou a nasekanou petrželkou. Hotovou omeletu naplníme kysanou smetanou nebo kaviárem. A pokud máte rádi kaviár, je vhodný pro slavnostní příležitosti upéct ho jen na malé omeletky.
Tyrolská omeleta
Máte rádi játra na cibulce? Pokud ano, pak nakrájíme na drobno kuřecí játra a osmahneme na pánvi s krájenou cibulkou a přidáme nasekané bylinky. Když jsou játra z poloviny hotová, vše zalijeme rozšlehanými vejci a nastrouhaným parmazánem, omeletu z volna upečeme a je hotovo.
Španělská omeleta
Je typická tím, že ve vejcích jsou zapečené plátky brambor a cibule, předem osmažené na olivovém oleji. Zda brambory opečete nebo je podusíte do měkka záleží jen na vás. Omeleta se nejčastěji podává s česnekovou omáčkou nebo pestem umixovaným z oleje, petrželové natě, česneku a soli.
Japonská omeleta
Do hranaté pánve opakovaně nalijeme vrstvu mírně ušlehaných vajec, po krátkém pečení jí stáčíme a do pánve opět vložíme šlehaná vejce, která upečeme. Do omelety se přidává-zelenina, kousky ryb, mořské řasy nebo vařené nudle, tyto suroviny se nejprve osmahnou na pánvi a poté se zalijí vejcem a opékají se z obou stran. Nakonec se omeleta posype šupinami sušené ryby a zalije omáčkou dle vašeho výběru.
Chlebová a rohlíková omeleta
Nakrájíme rohlík nebo chleba na kostičky, které osmahneme na pánvi a zalijeme rozšlehanými vejci s troškou mléka nebo smetany. Do základu omelety můžeme také přidat cibuli, slaninu nebo šunku, poté teprve dáme chleba do pánve a na konec i šlehaná vejce.
Americká omeleta
Ta může mít velmi mnoho podob a tu, kterou si připravíme záleží jenom čistě na naší chuti. Oblíbenou alternativou američanů je omeleta s opečenou slaninou a rajčaty. U pobřeží se nabízejí malé omeletky s rybím mlíčím a mořskými plody ve smetanovo-citrónové omáčce.