Technologický vývoj LED diodových světel se potýkal ve své historii s potížemi, které souvisely s výkonností a pochopitelně také s velikostí samotných polovodičových čipů. Výrobcům se teprve před několika lety podařilo umístit čipy SMD na tištěné spoje tak, aby je bylo možno pokrýt rozptylovým plastovým sklem a nabídnout tato řešení jako cenově dostupnou alternativu osvětlovací techniky, náhradou za běžné vláknové, nebo úsporné žárovky.
Technologický postup výroby samotného panelu výrazně prodloužil jeho životnost až na 80 tisíc hodin, omezení klade pouze interní napájecí zdroj, který jako nejslabší článek těchto světelných zdrojů stahuje jejich životnost do hodnot od 30 do 60 tisíc hodin. Přesto se jedná o dosud nepřekonaný typ osvětlovací techniky nejen v životnosti, ale i v úspoře elektrické energie.
Rozdělení podle krytí, stmívání, a barvy světla
LED panely můžeme dělit podle několika kritérií. Prvním z nich je způsob tzv. krytí zdroje před působením vlivů okolního prostředí. Značí se písmeny IP a dvojcifernou číslicí. Např. panel IP45 znamená, že jde o stupeň odolnosti vůči působení pevných částí a prachu na stupni 4, zatímco druhé číslo vyjadřuje stupeň ochrany zdroje proti působení vlhkosti a vody.
Druhé dělení spočívá v v podpoře stmívání světel, pro tyto výrobky jsou zapotřebí speciální napájecí regulovatelné zdroje buď napěťově, nebo proudově.
Zákazníci se nejčastěji obrací k třetímu dělicímu parametru, jímž je teplota světelného spektra. Udává se v Kelvinech a v zásadě platí, že čím je světlo více žluté, tím je teplota nižší. V praxi platí zásada, že od žlutého světla o teplotě kolem 3000 K přechází barva do bílého odstínu o teplotě zhruba 4500 K, až se mění do chladného modrobílého spektra teploty 6500 K.
Jaké panely jsou k nalezení v českých obchodech
Většinou se jedná o tři základní druhy. Buď jsou to tzv. minipanely vyrobené jako kruhová či čtvercová svítidla ve třech různých velikostech, která se instalují v první řadě do stropních podhledů ze sádrokartonu. Nahrazují běžné zdroje světla, přitom nepůsobí nikterak rušivě.
Panely velmi tenké (Ultra Slim) jsou k dispozici ve třech teplotních verzích světelného spektra, zpravidla je vkládáme do stropních čtvercových desek podhledové konstrukce, nebo do sádrokartonu, případně je lze zavěsit z vysokých stropů na ocelová lanka.
Barevné osvětlení umožňují tzv. panely RGB. Prozatím o ně není příliš velký zájem, využití najdou spíše pro speciální projekty nasvětlení herny, dětského tvořivého koutku, pro různé recese, prezentace výrobků apod.